неділю, 10 січня 2021 р.

Про відкладення, перенесення, продовження строку проведення податкової перевірки. Думки податкового адвокат

 

 ---/---


[ Податковий адвокат | Спори з податковою | Податкова консультація  | Розблокувати податкову накладну | Виведення з ризикових | Не приймають таблиці даних платника податків ]

 
---/---
 
Податкова перевірка може бути тільки продовжена чи зупинена та й то лише з ініціативи самої податкової служби. Чинним законодавством не передбачено можливості відкладати чи переносити перевірку платника податків.
 

Як відомо, нині податкова може завітати до підприємців лише під час проведення деяких видів податкових перевірок (див. п. 52-2 Підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України (ПКУ):

 (1) документальних позапланових

- за зверненням самих платників податків,

- з підстав визначених пп. 78.1.7 ПКУ (розпочато процедуру реорганізацію (крім перетворення), припинення) та пп. 78.1.8 ПКУ (подано декларацію на відшкодування ПДВ та/або з від’ємним значенням ПДВ, більшим аніж 100 тис. грн).

(2) фактичних перевірок, що пов’язані з операціями з підакцизними товарами (облік виробництво, зберігання, транспортування, обіг).

Натомість, і хоча про камеральні перевірки в п. 52-1 ПКУ не йдеться, проте, на думку податкової (див. для прикладу офіційний сайт Офісу великих платників податків ДПС), такі перевірки можуть проводитися.

Під час запровадження попередніх заборон на проведення перевірок в 2015, 2016 р. р., судами була сформована позиція, хоча із значним запізненням, якої імовірно, будуть дотримуватися і в нинішніх умовах: обєктом камеральної перевірки є виключно дані, які знаходяться в розпорядженні податкового органу, будь-які інші дані не можуть бути предметом дослідження податковим органом.Враховуючи викладене, Суд погоджується з доводами податкового органу про відсутність обмежень щодо проведення камеральних перевірок, в іншому випадку це б зупинило діяльність податкового органу в частині здійснення контролю (Постанова Верховного Суду (ВС) від 02.10.2018 у справі за № 818/771/16).

І хоча порушення в сфері РРО встановлюються в межах фактичних перевірок, на які в основному діють обмеження, крім тих, про які йшлося вище, проте штрафи в сфері РРО ніхто не скасовував (див. для прикладу індивідуальну податкову консультацію ДПС України від 26.03.2020 за № 1249/6/99-00-05-04-01-06/ІПК).

 

1. Щодо відкладення (перенесення) податкової перевірки

 

Чинним законодавством такої можливості, навіть якщо це хвороба чи відпустка  керівника (бухгалтера), -  не передбачено.

 

2. Щодо продовження строків проведення податкової перевірки

 

податковий адвокат, скасувати податкову перевірку, результати податкової перевіркиЗважаючи на те, що в Україні левова частка підприємців є суб’єктами малого підприємництва (тобто фізичні особи–підприємці, юридичні  особи, у яких середня кількість працівників за звітний рік не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України), то позапланова перевірка не може перевищувати 5 робочих днів (абз. 2 п. 82.2 ст. 82 ПКУ).

 

За рішенням керівника податкового органу перевірка для такої категорії платників податків може бути продовжена на строк не більше, ніж на 2 робочих дні.

 

Положеннями ПКУ не передбачено підстав для такого продовження саме для позапланових перевірок, на відміну від фактичних (змінний характер роботи (підсумковий робочий час)/заява самого платника у зв’язку з необхідністю подачі документів).

 

Якщо ж платник податків під час позапланової перевірки надає документи менше ніж за три робочих дні до дня її завершення або ж надсилає ці документи, які надходять до податкової менше ніж за три дні до дня завершення перевірки, то така податкова перевірка може бути продовжена на строк три робочі дні.

 

Отже, податкова перевірка може тривати з урахуванням продовження 10 робочих днів, проте продовжити перевірку – це право самого податкового органу, а не його обов’язок.

 

3. Щодо зупинення податкової перевірки

 

До 2020 року зупинення проведення планової/позапланової перевірки могло бути стосуватися лише великих платників податків, нині це обмеження вже стосується виключно малих підприємців (оборот від 10 до 50 млн. Євро, кількість працівників від 10 до 50 осіб), а тому керівник податкової служби вправі зупинити строк перевірки, направивши наказ, копія якого вручається (надсилається) не пізніше наступного робочого дня платнику податків.

 

Наголошуємо на тому, що зупинити перевірку це є правом, а не обов’язком контролюючого органу (див. для прикладу, Постанова ВС від 25.03.2019 у справі за № 803/272/17), хоча платнику ніхто не забороняє аргументувати свою позицію та письмово звернутися до керівника підрозділу, який проводить перевірку, а якщо пощастить, то він підготує доповідну записку керівнику податкового органу про необхідність зупинення.

 

супровід податкової перевірки, супроводження податкової перевірки, абонентське обслуговування підприємств, податковий адвокатЗагальний строк перевірки з урахуванням можливості зупинення не може перевищувати 30 робочих днів, а для перевірок, в рамках яких перевіряється правильність обрахунку суми до відшкодування ПДВ цей строк не може перевищувати 60 календарних днів.

 

Отже, зупинення перевірки є правом контролюючого органу, проте платнику податків звертатися з подібним прохання ніхто не забороняє.

 
 
 
 
****

Маєте запитання? 

 
 
**** 
 
 
****
 

Немає коментарів: